Irma og Nuria av Jaume Plensa, Copperhill Mountain Lodge, Åre

"Irma och Nuria", av Jaume Plensa

Utanför restaurangen, framför helikopterplattan är spanjoren Jaume Plensas (f. 1955) lysande skulpturer placerade. De syns från alla våningar och fyller hela uteplatsen med sin laddade närvaro. Ett samtal pågår mellan två kvinnor, blundande, som i en inre dialog. Irma, den äldre, är från Dominikanska Republiken. Hon arbetar som hemhjälp i Barcelona. Nuria, den yngre kvinnan, är dotter i familjen som driver Barcelonas bästa Kinarestaurang.

Jaume Plensa tillhör i dag de mest uppmärksammade och eftertraktade skulptörerna i världen, med stora utställningar inte bara runt om i Europa utan alltmer i USA och Japan. Hans verk bygger ofta på litterära förlagor: William Blake, Oscar Wilde o s v . Verken är specialgjorda för Copperhill, de är gjutna i glasfiber i Barcelona, sandblästrade och försedda med 6 lysrör i varje huv ut som kan dimmas efter dygnets och årstidens ljus. Stenen som placerats runtom är marmor från södra Spanien.

De spanska texterna som är ”tatuerade” i de båda kvinnornas ansikten beskriver tidens oro och stress – motsatsen till vad deras rofyllda ansikten visar. På Irma står det Enfermedad (Sjukdom), Hambre (Hunger) och Insomnia (Sömnlöshet), det som plågor de som tvingas leva i ett fängelse. På Nuria står det Ansiedad (Oro), Pánico (Panik) och Histeria (Hysteri), som drabbar många i en strassed tillvaro.

På vintern kommer skulpturerna att lysa som snölyktor, på sommarkvällarna som lanternor och synas långt ut över dalen. Med sitt ljus och sin bild av intima möten kan skulpturerna bli symboler för Copperhill.